Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAJÍMAVOSTI

PŘED TRANSEXUÁLY HLUBOCE SMEKÁM

 (Plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer)
 
 
Velmi zajímavý článek na stránkách lidovky.cz plastiský chirurg popisuje o pojmech, o komisi a operaci.
podívejte se zde na tomto odkazu WWW-link
 
 

BLOG MÓDNÍ DÍVKY (RU) - NEHTY

Dneska mi přišel do emailu spam obsahující vícero reklam. Ale jedna reklama poukazuje na jeden ruský blog pod názvem " Blog módní dívky". Který se zabývá umělými nehty. Vypadají opravdu velmi dobře. Tento blog má však jedinou překážku. A tou překážkou je jazyková bariéra. Jde o ruské stránky psané samozřejmě v ruštině.
 
 
Asi většina z vás už bude potřebovat překladač.
Aby jste se s tím však nemusly trápit tak zde dávám odkaz ne překlad stránky ...odkaz zde.
 
 

HORMON PROLAKTIN (mezní hodnoty pro ženy)

Norma hormonu prolaktin závisí na mnoha faktorech - věku ženy, v den menstruačního cyklu, přítomnosti nebo nepřítomnosti těhotenství atd. Zejména tyto ukazatele můžeme rozlišit:
 • na počátku těhotenství (měřeno v ng / ml) - 34-386;
 • v nepřítomnosti těhotenství, normální indikátor je ten, který kolísá mezi 4-23 ng / ml;
 • v první polovině menstruačního cyklu jsou stanoveny následující indexy: 252-504 mIU / l;
 • v období ovulace je hladina hormonu 361-619 mIU / l;
 • Ve druhé polovině menstruačního cyklu před nástupem těhotenství se objevují následující indexy 299-612 mIU / ml.
 • novorozené dítě - 1700-2000;
 • první rok života - asi 628;
 • děti před pubertou (až do 10 let) - 40-400;
 • dívky a ženy v plodném věku před začátkem těhotenství - 40-600;
 • 8-12 týdnů těhotenství - 500-2000;
 • 13-27 týdnů těhotenství - 2000-6000;
 • 3 trimestr těhotenství - 4000-10000;
 • po narození dítěte u žen, které neměly laktaci - 40-600;
 • ženy, které aktivně kojily během prvních šesti měsíců po porodu - asi 2500;
 • u matek, kteří po porodu měli 7-12 měsíců - 1000-1200;
 • jeden rok po narození dítěte - 600-1000;
 • období menopauzy je 25-400 (v průběhu času se hladina prolaktinu neustále snižuje).
 
 

BIOCHEMIE - CENY ROZBORU KRVE (HORMONY)

Naši sexuologové a endokrinologové nám podle potřeby nechají udělat odběr a rozbor krve. Nechť to je již na různé hormony. Zajímala jsem se kolik by mne stál takový rozbor krve, jenž bych si chtěla nechat udělat soukromě. Začala jsem tedy hledat Biochemii. A byla jsem překvapená cenami. Co odběrové centrum to jiná cena.
 
 
Samozřejmě je pak nejlepší si vyhledat odběrové centrum ve vašem nejbližším okolí. Tady je pár příkladů na různé ceníky:
 
 
 
 
A dalo by se pokračovat ve vyhledávání dalších z celé naší zemičky =:c)
 
 

DIAGNÓZA - jakou máte diagnózu?

Díval se někdo z vás ns lékařskou diagnózu když jste odcházeli od lékaře s nějakou lékařskou zprávou na nějaké vyšetření třeba do nemocnice a nevěděli jste co to znamená? Až už jde o kašel a angínu až po zlomenou nohu nebo otřes mozku.
 
 
 • Můžete zadat a dozvědět se co vlastně ona diagnóza na oné lékařské zprávě znamená:
 • Co se týče diagnóz v "F" 00 až 99, tak se můžete podívat zde:
 
 

BODY

Když si pročítám různé blogy tak nacházím spoustu zajímavostí. Některé jsou dobré k zamyšlení, další jsou dobré k přidání si dalších znalostí ...atd.
 
Ale jestli mne něco zaujalo z toho nejvíce, tak to jsou pravidla od Terezky. Netušila jsem že se s něčím takovým setkám. V tomto případě jde o body které říkají jaký má mít člověk pohled na svět. Samozřejmě tím krásnějším pohledem. Je to něco o čem si myslím že by to mělo vědět co nejvíce holek. Dává to člověku více než pouhou psychyckou podporu.
 
 
1. Mám skvělou startovní čáru. A vy taky
2. Bořím stereotypy.
3. Jsem svá a nestydím se za to.
4. Jsem pracovitá.
5. Nepochybuju o tom, že se mi bude dařit.
6. Znám své životní priority.
7. Nevzdávám se při prvním, druhém, ani stém neúspěchu.
8. Nečekám na až...
9. Netlačím řeku. Teče sama.
10. Sdílím, na čem pracuju.
11. Obklopuju se lidmi, kteří mě netahají dolů.
12. Jdu s kůží na trh.
13 Odstřihávám věci, které mě brzdí.
 
 
Blogerka Veronika Hurdová sepsala do několika výše uvedených bodů, čemu vděčí za svůj úspěch. Myslím, že to platí do posledního puntíku u kterékoliv lidské činnosti, do které se pustíme. Včetně přeměny.
Vím to, protože mi také dlouho trvalo, než jsem pochopila, že k tomu, abych dosáhla svého vysněného cíle potřebuji splnit všechny body. Všechny!
Je na každém z nás, jak se k tomu postavíme a jakými lidmi se obklopíme...
Nenechme se tahat dolů.
Stejně z tebe nikdy nebude ženská!
Podívej se, jak vypadáš. Ty jsi snad spadl z višně!
To musíš kvůli tomu lízt v ženských šatech mezi lidi? Že se nestydíš!
Máš zapotřebí takhle se ukazovat světu?
Ty si jako myslíš, že budeš mít po přeměně chlapa?
Bude z tebe jen zmrzačená troska.
Přeměna nemá smysl...
Lidi, kteří mi to říkají, jsem buď odstřihla nebo se s nimi o přeměně nebavím.
Oni mají svoji pravdu. Ale i kdyby měli tu nejpravdovatější pravdu světa, nedám na ně.
Naopak se obklopuju lidmi, kteří mě podporují, aktivně se zajímají o to, co dělám, snaží se mi pomoct.
Tip: Nedejte na ty kadimúry, co se vás snaží od přeměny odradit. Většina z nich nikdy jít do přeměny ani nezkusila. A pokud podporující lidi nemáte ve svém okolí, přihlašte se do nějaké skupiny na FB, nebo se scházejte s lidmi, o kterých víte, že jste na stejné notě. Jako já mějte kolem sebe kamarády, kteří prošli nebo procházejí přeměnou a dají vám nový vhled ve chvílích, kdy si nevíte rady nebo potřebujete podpořit při těžkém kroku.
 
 
Zkus te se řídit těmito body a uvidíte ty krásné změny nejen pouze v osobním životě
=:c)

 

Návrh ministerstva spravedlnosti:

Lidé budou mít právo měnit pohlaví bez chirurgického zákroku

 
 
Lidé budou mít právo od dvanácti let věku změnit si pohlaví pouhým prohlášením na matrice. V ČR tak jako v jiných zemích vzniknou muži matky a ženy otcové. Jiné pohlaví už totiž nebude podmíněno chirurgickým zákrokem. Lidé úřadu jen doloží potvrzení lékaře, že trpí poruchou pohlavní identity, nikoli jinou poruchou, navrhuje spravedlnost změnu občanského zákoníku. Osoby mladší patnácti let budou potřebovat souhlas rodičů.
 
 
Navrhovaná změna §29 občanského zákoníku umožní úřední změnu pohlaví bez podmínky chirurgických zákroků a česká právní úpravu se stane konformní s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). "Platí přitom, že změna pohlaví je otázkou primárně statusovou, a proto je nezbytné změnu provést v občanském zákoníku a současně provést navazující úpravy v zákoně o matrikách," uvádí ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě k zavedení volby pohlaví v České republice. Materiál ještě resort neodeslal do připomínkového řízení, České justici se ho však již podařilo získat.
Změnu §29 zmiňuje ministerstvo spravedlnosti v souhlasném stanovisku k jinému návrhu, kterým má být umožněno uzavírat manželství nejen dvojicím opačného pohlaví, ale také osobám stejného pohlaví. "Pro úplnost lze k návrhu uvést ke zvážení obecné doporučení vztahující se navrhované úpravě § 29 občanského zákoníku, podle níž by změna pohlaví neměla vliv na trvání manželství," uvádí ministerstvo spravedlnosti v souhlasném stanovisku. Tento návrh už je v oficiálním připomínkovém řízení.
 
 
Zákonná úprava pro tisíc lidí
Podle plánovaného opatření ke změně pohlaví si lidé budou moci změnit pohlaví ke dni, kdy o tom učiní prohlášení: "K úřední změně pohlaví bude docházet na základě osobního prohlášení trans osoby před matričním úřadem, kdy dnem rozhodným pro změnu pohlaví bude den učinění prohlášení. Změna pohlaví bude podmíněna předložením potvrzení ošetřujícího lékaře (sexuologa) o diagnóze poruchy pohlavní identity. Požadavek diagnózy pohlavní identity se navrhuje, aby bylo (v možné míře) zajištěno, že osoba má poruchu pohlavní identity (a její obtíže nejsou např. důsledkem jiné poruchy). Samotné potvrzení lékaře o diagnóze poruchy pohlavní identity ke změně pohlaví nepostačí. Základním předpokladem změny pohlaví je prohlášení trans osoby o změně pohlaví. Lékař, který potvrzení o diagnóze poruchy pohlavní identity vydá, jej nebude zasílat příslušnému matričnímu úřadu, ale předá jej dotčené trans osobě, která následně může či nemusí přistoupit k učinění prohlášení o změně pohlaví před matričním úřadem," popisuje předkládací zpráva popis budoucího postupu.
 
Podle zprávy o dopadech se nová úprava bude týkat asi 1000 osob v ČR. Nové ustanovení občanského zákona má platit od ledna 2019.
 
 
Právo na volbu pohlaví kontra medicína
Judikatura Evropského soudu pro lidská práva je pro členské země Úmluvy závazná. "Návrh zákona je připraven zejména v návaznosti na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva (dále "ESLP") ze dne 6. dubna 2017 ve věcech č. 79885/12, 54271/13 a 52596/13 - A. P., Garçon a Nicot proti Francii. V předmětném rozsudku ESLP dovodil, že úřední změnu pohlaví nelze podmiňovat podstoupením chirurgického zákroku či provedením sterilizace. ESLP shledal, že takové podmiňování úřední změny pohlaví je v rozporu s článkem 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (dále "Úmluva"), který zakotvuje právo na respektování soukromého a rodinného života," odůvodňuje legislativní odbor ministerstva spravedlnosti návrh. Tématu se v minulosti věnovala i ombudsmanka.
 
Současná česká právní úprava v §29 občanského zákoníku, který stanoví, že změna pohlaví člověka je možná pouze při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů, je tedy podle ministerstva spravedlnosti v přímém rozporu s uvedou judikaturou ESLP.
 
O rozhodování Evropského soudu pro lidská práva Česká justici už dříve podrobně informovala včetně stanoviska sexuologa Jaroslava Zvěřiny, který od roku 2016 spolupracoval s Výborem pro sexuální menšiny při Radě vlády pro lidská práva.
 
Respektovaný lékař pro Českou justici vysvětlil, že pohlaví není volitelná disciplína, neboť pohlavní identita je předem daná. Jde o tzv. preformovanou vlastnost. "Pokud někdo chce vystupovat v opačné sexuální roli, ale odmítá chirurgické výkony, pak podle našeho odborného stanoviska nemá důvod přivlastnit si opačné matriční pohlaví. Státy, které to umožní, mají situace, kdy ženy jsou otcové svých dětí a muži jejich matkami," uvedl lékař už v roce 2016.
 
 
 
 
********************************************************************************************************************
 
 
Nová úprava bude podle návrhu, který má Česká justice k dispozici vypadat takto:
 
 
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění zákona č. 460/2016 Sb. a zákona č. 303/2017 Sb., se mění takto:
 
 1. V § 29 odstavec 1 zní:
"(1) Člověk, který dovršil dvanáct let a u něhož je trvalý nesoulad mezi duševním a zapsaným pohlavím v knize narození nebo jiné evidenci podle jiného právního předpisu, má právo na změnu pohlaví.".
 
 1. V § 29 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
 
 
"(2) Pohlaví lze změnit osobním prohlášením před matričním úřadem. K prohlášení je třeba předložit potvrzení o tom, že je u člověka trvalý nesoulad mezi duševním a zapsaným pohlavím, které mu na žádost vydá lékař se specializovanou způsobilostí v oboru sexuologie nebo se zvláštní odbornou způsobilostí v oboru sexuologie. U člověka mladšího patnácti let je třeba, aby mu k učinění prohlášení udělil souhlas jeho zákonný zástupce.".
 
 
********************************************************************************************************************
 
Podle zprávy o dopadech návrhu zákona jde o akt ve prospěch skupiny lidí trpících poruchou pohlavní identity: "Připravovaný návrh zákona bude mít pozitivní dopad na sexuální menšinu trans osob. Tyto osoby trpí poruchou pohlavní identity, přičemž účinná právní úprava jejich skutečnou pohlavní identitu nerespektuje a pro její právní uznání vyžaduje invazivní chirurgický zákrok včetně sterilizace dané osoby, přičemž tyto zákroky jsou nepřiměřenými zásahy do tělesné integrity a v případě některých osob je ze závažných důvodů ani není možné provést," vysvětluje důvody změny zákona ministerstvo spravedlnosti.
 
 
Diskriminace mužů, kteří se mají za ženy a naopak
Současná právní úprava je podle ministerstva diskriminační, protože právně je na člověka pohlíženo jako na osobu, kterou se necítí být: "V důsledku toho má účinná právní úprava významný diskriminační potenciál, jelikož na trans osobu, jejíž skutečné pohlaví není právně uznáno bez podstoupení daných chirurgických zákroků, je stále z hlediska práva nahlíženo jako na osobu pohlaví, kterým se necítí být. To mimo jiné znamená, že ani doklady trans osoby neodpovídají jejímu skutečnému pohlaví a trans osoba je tak v běžném životě vystavována velice nepříjemným situacím, kdy má předložit své doklady, ale údaje jako je jméno, příjmení, pohlaví a rodné číslo, které jsou v těchto dokladech uvedeny, zpravidla neodpovídají vzhledu, chování a obecně sociální roli dané osoby. Na základě toho může docházet k situacím, kdy bude trans osoba na základě tohoto nesouladu diskriminována, například při přijetí do zaměstnání, v komunikaci s úřady apod," osvětluje záležitost ministerstvo spravedlnosti v rozporu s medicínským stanoviskem, které naopak uvádí zákrokem skutečné pohlaví do souladu s představou - identifikací.
 
To se s novou zákonnou úpravou má zcela změnit: "V důsledku umožnění právního uznání změny pohlaví bez nutnosti invazivních zákroků může trans osoba přistoupit k úřední změně pohlaví dříve, přičemž tento krok bude mít zpravidla velmi pozitivní vliv na její život," konstatuje ministerstvo spravedlnosti.
 
 
Irena Válová
 
 
 
 
Další odkazy k dané problematice:
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář